Lista aktualności Lista aktualności

WNYK ZABIJA POWOLI

Straż Leśna Nadleśnictwa Szczebra w jednym z gospodarstw ujawniła 4 niewyprawione skóry z jenotów przy których znaleziono wnyki.

W ramach przeprowadzonej akcji „Wnyk" Straż Leśna w porozumieniu z pracownikami Nadleśnictwa Szczebra i Kołem Łowieckim Serwy dokonała penetracji terenu naszego Nadleśnictwa pod kątem kłusownictwa, w tym rozstawiania wnyków.

W ramach akcji udało się znaleźć i zdjąć 3 linki stalowe przeznaczone do chwytania saren, dzików, jeleni i łosi. Każdy ujawniony przypadek próby kłusownictwa jest dużym osiągnięciem, jednak schwytanie sprawcy takiego przestępstwa jest jeszcze większym sukcesem, bo ratujemy od cierpienia bezbronne zwierzęta. Tak też się stało podczas przeprowadzanej akcji. Straż Leśna w jednym z gospodarstw ujawniła cztery niewyprawione skóry z jenotów przy których znaleziono stalową linkę służącą do haniebnego procederu kłusownictwa. Sprawą zajęła się policja. Oprócz tego jeden z domowników odpowie za kradzież drzewa z lasu.

Jak mówi straż leśna wnykarstwo jest najgorszym rodzajem kłusownictwa, ponieważ zwierzęta umierają w cierpieniu niejednokrotnie przez wiele dni. Nie jest łatwo udowodnić przestępstwo tego typu, jednak żaden kłusownik nie może czuć się bezkarny, bo prędzej czy później odpowie za swoje czyny.